.

Redykt Karpacki TRANSHUMANCE 2013

      Ciekawą formą promocji regionu i wyjątkową okazją do poznania kultury pasterskiej jest wydarzenie: „Redyk Karpacki”. Jest to międzynarodowy projekt kulturowy „Redyk Karpacki Transhumance 2013”, czyli tradycyjna wędrówka pasterzy z owcami przez tereny państw karpackich: Rumunia - Ukraina - Polska - Słowacja - Czechy. Redyk organizowany jest dla uczczenia wędrówek pasterzy wołoskich, które zapoczątkowały zasiedlenie Karpat i powstanie kultury pasterskiej.Pasterstwo transhumacyjne jest formą pasterstwa wędrownego, które polega  na sezonowym przepędzaniu trzód - zwłaszcza owiec - pod nadzorem pasterzy, ustalonymi szlakami  z  pastwisk nizinnych na górskie hale. W Europie pasterstwo ranshumancyjne zanikło kilkadziesiąt lat temu. Spowodowane to było głównie spadkiem opłacalności ekstensywnego pasterstwa, górskie wioski wyludniły się w wyniku masowych migracji ludności do miast. Reliktem transhumancji w Polsce jest redyk.

    Celem Redyku Karpackiego jest międzynarodowe spotkanie ludzi żyjących i tworzących w Karpatach, ich integracja, możliwość poznania oraz pokazania bogactwa kulturowego mieszkańców. To również okazja do promowania bogactwa i unikatowości przyrody Karpat. Dodatkowo promowana jest kultura, tradycja i produkty regionalne.Górale wyruszyli w maju z Rumunii aby dotrzeć we wrześniu na tereny Czech. Stado owiec liczy 300 sztuk. Trasa wynosi 1200 kilometrów, każdego dnia bacowie będą mieli do przejścia ok. 10-15 kilometrów. To ponad 100 dni wędrówki.W Polsce redyk będzie trwał od 1 lipca do 29 sierpnia. Jego trasa przebiega przez: Bieszczady - Beskid Niski - Pieniny - Gorce - Tatry - Beskid Żywiecki - Beskid Śląski.

 redykt2

redykt3

 Od 30 czerwca Redyk Karpacki podąża łukiem Karpat po ziemiach polskich. 1 lipca w miejscowości Wołosate (Bieszczadzki Park Narodowy) rozpoczął się II odcinek trasy.  Od tego momentu, aż do 29 sierpnia Polska będzie gościć pasterzy związanych z tym niezwykłym wydarzeniem. Z redykiem związane są również liczne interesujące imprezy kulturalne, których spis można śledzić na stronie: www.redykkarpacki.pl w zakładce Kalendarz redyku.

W Krempnej 17 lipca odbędzie się spotkanie pt. „Pasterskie opowieści”, w siedzibie Magurskiego Parku Narodowego (z propozycją noclegów w ośrodku w Regetowie). Spotkanie edukacyjne będzie przebiegało przy ognisku, skierowane jest do dzieci i młodzieży wraz z rodzinami. Podczas spotkania będzie można posłuchać pasterskich opowieści w wykonaniu Baców prowadzących Redyk.

redykt4

Czytany 2517 razy

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.