.

Janusz M

W roku 2024 minie 20 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, tym samym przyjęcia przez państwo nie tylko profitów wynikających z tego faktu, ale przede wszystkim przyjęcia obowiązków w wielu obszarach, w tym w zakresie ochrony przyrody. Jednym z podstawowych wyzwań współczesnego świata jest kompleksowa ochrona środowiska polegająca m.in. na zrównoważonym korzystaniu ze środowiska oraz ochronie bioróżnorodności. W celu Wislokarealizacji tych zadań kraje wspólnoty europejskiej przyjęły uregulowania prawne w zakresie ochrony siedlisk i gatunków tj. Dyrektywę Rady 79/409/EWG z dnia 2 kwietnia 1979 r. o ochronie dziko żyjących ptaków z 25 kwietnia 1979r., która zastąpiona została nową Dyrektywą 2009/147/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie ochrony dzikiego ptactwa oraz Dyrektywa Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory z 22 lipca 1992 r. Dyrektywy są podstawą prawną funkcjonowania Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Sieć ta z założenia ma umożliwić realizację spójnej polityki ochrony zasobów przyrodniczych na obszarze Unii Europejskiej. Spójna polityka w tym zakresie to stworzenie obszarów specjalnej ochrony ptaków (OSO) oraz specjalnych obszarów ochrony siedlisk (SOO). Polska, jak wszystkie inne państwa przystępujące do wspólnoty, zobowiązała się przetransponować te dyrektywy do polskiego porządku prawnego i ich przestrzegać. Należy zauważyć, że nie są to dyrektywy „ramowe” i ich transpozycja nie dopuszcza dowolności w realizacji poszczególnych zapisów.

              Biuletyn Informacyjny pn. ZLEWNIA WISŁOKI W NOWYM CYKLU WODNYM 2022-2027, a w nim min. opis prac poprzedzających cykl wodny, informacje o nowym Planie Gospodarowania Wodami na lata 2022-2027, przygotowany w związku z faktem, że ukazał się długo oczekiwany dokument pn. Plan Gospodarowania  Wodami na rzeka1obszarze Dorzecza Wisły, który usankcjonował nowy cykl wodny 2022-2027.

Każdy nowy planistyczny cykl wodny poprzedzony jest przeglądem i aktualizacją dotychczasowych działań i ich skutków w środowisku wodnym. W polecanym tutaj  opracowaniu przybliżono efekty weryfikacji danych przyjmowanych do prac planistycznych na terenie zlewni Wisłoki, tj. zestawienie nowych jcwp, nową typologię wód, weryfikację statusu jcw oraz oceny ryzyka a także obszarów chronionych.

Zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z naszym  Biuletynem Informacyjnym  nr 2/2022 (149). Biuletyn udostępniamy w całości w formie pliku do pobrania (*pdf). 

Do pobrania:  Biuletyn Informacyjny nr 2/2022 (149)

jasiolka                W ostatnich dniach staraniem Katedry Ochrony Środowiska oraz Wydawnictw Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie ukazała się nowa książka pt. „Waloryzacja przyrodnicza obszaru źródliskowego i górnychpartii rzeki Jasiołki”. Redaktorami książki są dr Mariusz Klich (ANS w Tarnowie) oraz mgr Sabina Klich (Uniwersytet Jagielloński). Współautorem wybranych rozdziałów jest mgr Paweł Franczak (ANS w Tarnowie).

Autorzy publikacji zapraszają na wykład promocyjny dra Mariusza Klicha, który odbędzie się w najbliższy piątek 21 kwietnia 2023 r. o godzinie 15.00 w budynku A (sali nr 120).

piątek, 14 kwiecień 2023 09:42

Mała retencja wody - więcej wody dla przyrody

oczko     Działalność przemysłowa oraz ogólnie cywilizacyjna człowieka doprowadziła doDziałalność przemysłowa oraz ogólnie cywilizacyjna człowieka doprowadziła doznaczących zmian w klimacie ziemi. Tempo tych zmian w ostatnich latach bardzoprzyśpieszyło. Wzrost zawartości dwutlenku węgla oraz innych gazów cieplarnianychw atmosferze powoduje nadmierne nagrzewanie sie atmosfery. Wyższe temperaturywpływają na topnienie lodowców i czap lodowych na biegunach, które mają znaczeniew regulacji temperatury globu. Zmiany dotyczą również stref podbiegunowych jaktundra gdzie gleba od tysięcy lat pozostawała zamarznięta. Rozmarzając uwalnia dużeilości metanu (klatraty metanu), który jest silnym gazem cieplarnianym. Białapowierzchnia lodowców (śniegu) odbija promienie słoneczne zwiększając albedoi zapobiegając podnoszeniu się temperatury. Zmniejszanie się powierzchni lodowcówi czap lodowych biegunów potęguje proces ocieplania. Podnoszenie temperaturydestabilizuje inne cechy klimatu. Częstsze susze i to w regionach, w których dotychczasnie występowały, fale upałów, ulewne deszcze, niszczycielskie wiatry, zaburzenia cykli pór roku – w znaczący sposób wpływają na działalność i gospodarkę człowieka.

Czy my ludzie, jako jednostki możemy wpływać na te zmiany?

Zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z naszym  Biuletynem Informacyjnym  nr 1/2022 (148). Biuletyn udostępniamy w całości w formie pliku do pobrania (*pdf). 

Do pobrania:  Biuletyn Informacyjny nr 1/2022 (148)

     Z rocznym opóźnieniem w lutym weszły w życie Plany Gospodarowania Wodami na obszarach Dorzeczy Wisły i Odry.

W dniu 17 lutego weszło w życie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 4 listopada 2022 r. w sprawie Planu Gospodarowania Wodami na obszarze dorzecza Wisły, opublikowane w Dzienniku Ustaw z 2023 r. poz.300.

W Dz.U. z 2023 r poz. 335 opublikowano  Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23  listopada 2022 r. w sprawie Planu Gospodarowania Wodami na obszarze dorzecza Odry, które weszło w życie 24 lutego 2023 r.

Plany dla pozostałych dorzeczy opublikowane m.in. w Dz.U. 2023  m.in. pod poz. 114,  210 wchodzą w życie w dniu 23 marca 2023 r.

poniedziałek, 06 marzec 2023 10:38

Oceny stanu wód 2021 rok

Od wielu lat prezentowaliśmy na naszej stronie oceny stanu wód w zlewni Wisłoki wzbogacane w informacje merytoryczne z zakresu zmian prawnych, metodyk badań i ocen, warunków wykonywania badań mających wpływ na końcowe oceny stanu wód. Ostatnie opracowanie, opublikowane w roku 2021zawierało informację o stanie wód zlewni Wisłoki za rok 2020. Kolejna ocena, za rok 2021, winna podsumowywać sześcioletni okres badań  2016-2021, lecz ze względu na brak możliwości uzyskania danych w terminie umożliwiającym szybkie udostępnienie aktualnych ocen dla zlewni, podjęto decyzję o wykorzystaniu informacji prezentowanych przez GIOŚ – podmiot odpowiedzialny za prowadzenie monitoringu i wykonywanie ocen stanu wód. Ze względu na zmiany przepisów dotyczących terminów klasyfikacji i ocen stanu wód, informacje te dostępne są dopiero w IV kwartale roku następującego po zakończeniu cyklu badań.  Tabele z ocenami stanu wód powierzchniowych monitorowanych i niemonitorowanych dostępne są na stronie GIOŚ (https://gov.pl/web/gios) w zakładce „Stan środowiska” pod adresami: https://wody.gios.gov.pl/pjwp/api/publications/media/534 ;

https://wody.gios.gov.pl/pjwp/api/publications/media/540.

       Przedstawiamy kolejną publikację pn.  „Waloryzacja przyrodnicza obszaru źródliskowego i górnych partii rzeki Wisłoki”. Ukazała się ona dzięki Wydawnictwu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie pod redakcją Mariusza Klich i Sabiny Klich ze wsparcie finansowym Fundacji Ekologicznej Czysta Wisłoka.

Obszar źródliskowy rzeki Ropy jest niezwykle ciekawy i cenny pod względem przyrodniczym. O jego walorach decydują: naturalne zróżnicowanie fizjograficzne terenu oraz relatywnie bardzo mała antropopresja. Dolina Ropy na odcinku jej pierwszych kilkunastu kilometrów, poczynając od jej źródeł do miejscowości Wysowa –Zdrój, jest niezwykle malownicza. Eksploatacja środowiska polega tu głównie na: rekreacji i turystyce, mało intensywnej, bliskiej naturze gospodarce rolnej, luźnej zabudowie mieszkalnej i związanej z nią infrastrukturą oraz praktycznie brakiem przemysłowego użytkowania terenu. „Waloryzacja przyrodnicza obszaru źródliskowego i górnych partii rzeki Ropy – lewobrzeżnego dopływu Wisłoka” – publikacja, która ukazała się w 2017r. nakładem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie przy współfinansowaniu przez Fundację Ekologiczną „Czysta Wisłoka” jest efektem badań przeprowadzonych w ciągu całego sezonu roku 2016. Przeprowadzenie badań przyrodniczych w okresie tylko jednego sezonu obarczone jest jednak dużymi ograniczeniami. Dlatego celem autorów nie było napisanie stricte naukowej publikacji lecz przeprowadzenie badań wstępnych, które mogą, a nawet powinny być w przyszłości kontynuowane i rozszerzane. Pomimo tego, udało się w terenie zidentyfikować ponad 130 gatunków występujących naturalnie roślin oraz 79 gatunków zwierząt. W pierwszej części opisano formy ochrony przyrody ustanowione w obszarze źródlisk Ropy i w ich pobliżu. Na potrzeby waloryzacji przeprowadzono badania fizykochemiczne dotyczące wybranych parametrów wody Ropy. Zasadnicze badania stanowiły przeprowadzone inwentaryzacje flory i fauny badanego obszaru, zinwentaryzowano również wybrane cenne i chronione siedliska roślinne. W końcowej części obszernie opisano zmiany przepływu oraz warunki meteorologiczne wód zlewni górnej Ropy.

poniedziałek, 08 styczeń 2018 08:53

Zlewnia WISŁOKI w zarządzie WÓD POLSKICH.

   Od 1 stycznia 2018 r. zgodnie z art. 212 ust. 3 nowego Prawa wodnego - prawa właścicielskie w stosunku do wód publicznych stanowiących własność Skarbu Państwa wykonują:
* Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - w stosunku do śródlądowych wód płynących oraz wód podziemnych, z wyłączeniem śródlądowych dróg wodnych o szczególnym znaczeniu transportowym;
* minister właściwy do spraw gospodarki morskiej - w stosunku do wód morza terytorialnego oraz morskich wód wewnętrznych;
* minister właściwy do spraw żeglugi śródlądowej - w stosunku do śródlądowych dróg wodnych o szczególnym znaczeniu transportowym.

W szczególności z art. 239 nowego Prawa wodnego wynika, że PGW Wody Polskie są państwową osobą prawną w rozumieniu art. 9 pkt 14 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Siedzibą tego przedsiębiorstwa jest Warszawa, a w jego skład wchodzą następujące jednostki organizacyjne: KZGW, RZGW, zarządy zlewni oraz nadzory wodne.
Innymi słowy PGW Wody Polskie przejmują zarządzanie wodami na każdym poziomie: lokalnym (nadzór wodny), zlewni (zarząd zlewni), regionu wodnego (regionalny zarząd gospodarki wodnej) oraz dorzecza (Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej).
Wiecej danych na stronie: http://www.pzmiuw.pl/
Poniżej przedstawiono min. zarządzanie zlewnią WISŁOKI w obszarze Rzeszów.

rejonyRZGWRrzeszow

piątek, 16 czerwiec 2017 10:01

Ocena jakości wód w zlewni Wisłoki w 2016r.

Ocena jakości wód w zlewni Wisłoki dokonana na podstawie badań monitoringowych przeprowadzonych w 2016r. - z uwzględnieniem nowych uwarunkowań formalno-prawnych zmieniających sposób klasyfikacji stanu wód.

         Decydujące znaczenie dla dokonywania ocen stanu wód mają zmiany wprowadzone Rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie sposobu klasyfikacji stanu jednolitych części wód powierzchniowych oraz środowiskowych norm jakości dla substancji priorytetowych z dnia 21 lipca 2016r. (Dz.U. 2016, poz. 1187). Przepisy tego rozporządzenia (zwanego „rozporządzeniem klasyfikacyjnym”) wprowadzają istotne zmiany w klasyfikacji wskaźników fizyko-chemicznych oraz stanu chemicznego. W szczególności ustanawiają one nowe wartości dopuszczalne dla każdego typu wód. W stosunku do poprzednio obowiązujących, wartości dopuszczalne uległy zróżnicowaniu i zaostrzeniu.
         Nowe postanowienia, istotne dla metodyki oceny stanu wód, wprowadza także Plan Gospodarowania Wodami w Dorzeczu Wisły na lata 2016-2021(Dz.U. 2016, poz. 1911). M.in. zdefiniowano w nim 2 procedury obowiązujące w ocenie stanu wód i określono zasady ich stosowania.
         Zastosowanie przedstawionych wyżej nowych przepisów prowadzi nieuchronnie do różnego stopnia niespójności z dotychczas stosowanymi metodykami i do porównywania wyników oceny jakości wód Wisłoki w 2016r. z wynikami ocen sporządzonych w latach poprzednich należy podchodzić z dużą ostrożnością.
         Zapraszamy do zapoznania się z Biuletynem informacyjnym nr 01/2017 (137) zawierającym ocenę jakości wód w zlewni Wisłoki w roku 2016 wg badań monitoringowych w punktach pomiarowo-kontrolnych.

         Biuletyn dostępny jest w całości w formie pliku do pobrania w zakładce „CZYSTOŚĆ WISŁOKI” MENU GŁÓWNEGO.